ile może realnie kosztować informatyk ?

To wywołuje emocje – o wynagrodzeniach branży IT krążą legendy. Bo ile zarabia dobry informatyk? A ile tak naprawdę kosztuje? Przeanalizujemy Twoje potrzeby i możliwości i wspólnie znajdziemy optymalne rozwiązanie.

rynek pracy it: mit kontra rzeczywistość

Branża IT jest oceniana jako najbardziej atrakcyjna zawodowo. Ale…o dobrego pracownika nie jest łatwo, rotacje na stanowiskach eksperckich są duże, a rynek zalany pracownikami o średnich lub niskich kwalifikacjach

Według raportu Hays Poland z 2023 roku, mediana wynagrodzeń specjalistów IT wynosiła od 16000 do 25000 PLN brutto miesięcznie w zależności od specjalizacji i doświadczenia. Dużo.

jak się w tym odnaleźć, jak wybrać, ile to będzie kosztowało twoją firmę?

kluczowe systemy it a rzeczywiste potrzeby

Nie każdy pracownik działu IT jest niezbędny dla funkcjonowania organizacji – z badań wynika, że tylko 30% pracowników IT można uzna za naprawdę niezbędnych. Jest zatem pole do manewru.

Jakość projektów it – gdzie tkwi problem?

Jakość realizowanych projektów ma bezpośredni wpływ na poziom wynagrodzeń w It, bo część ryzyk projektowo-kosztowych jest właśnie na ten dział przerzucana. Sytuacja trudna, ale można nią efektywnie zarządzać bez podnoszenia budżetów.

Wynagrodzenia w it: prawda czy mit?

To fakt. Według innego raportu – No Fluff Jobs z 2023 roku, średnie wynagrodzenie programistów w Polsce wynosiło około 22000 PLN brutto miesięcznie. Wysokie wynagrodzenia to efekt presji rynkowej – a wynikają z dynamicznych zmian technologii oraz konieczności ciągłego podnoszenia kwalifikacji pracowników.

Sztuka polega na umiejętnej ocenie kompetencji i wartości pracowników oraz na elastycznym zarządzaniu wynagrodzeniami, które odpowiadają rzeczywistym potrzebom firmy.

Body leasing: czy to dobre rozwiązanie?

Body leasing, czyli wynajem specjalistów It od zewnętrznych firm, stał się popularnym rozwiązaniem. Teoretycznie to sposób na obniżenie kosztów stałych. Ale realnie body leasing może prowadzić do ukrytych kosztów oraz do uzależnienia się od zewnętrznych dostawców.


Ryzyka?

  • Utrata pozycji rynkowej i osłabienie wartości firmy przez rezygnację z rozwijania kompetencji IT wewnątrz firmy
  • Wzrost oczekiwań płacowych po stronie pracowników
  • Obniżenie standardu realizacji projektów przez różnice w priorytetach i standardach pracy między pracownikami wewnętrznymi i zewnętrznymi
  • Rozbieżne interesy pracowników zewnętrznych i firmy

Formy wynagradzania informatyków: stałe pensje czy bonusy?

W it rzadko stosuje się systemy wynagradzania zależne od wyników

Zamiast tego, dominują stałe wynagrodzenia, które są niezależne od osiągnięć pracownika. Taki model może prowadzić do stagnacji i braku motywacji wśród pracowników.

Ponadto, w branży it często stosuje się różnorodne formy zatrudnienia

Co z jednej strony daje pracownikom elastyczność, ale z drugiej strony może prowadzić do nierówności płacowych(nawet 20%) i trudności w zarządzaniu wynagrodzeniami na poziomie organizacji

Wynagrodzenie, to również bonusy: komputer, telefon czy praca zdalna

Karta sportowa, nauka języka czy ubezpieczenie zdrowotne są również popularne. Dodatkowo koszty kursów, szkoleń czy innych form podnoszenia kwalifikacji mogą być również po stronie pracodawcy.

Zatrudnienie versus utrzymanie:
elastyczność, cel, rozwój

  • Elastyczność pracy – model zdalny, hybrydowy, elastyczne godziny
  • Celowość zadań i projektó
  • Jasnej ścieżki rozwoju
  • Integracji wewnątrz organizacji

To w końcu ile zarabia informatyk?

Najlepsza odpowiedź brzmi: zależy. Od doświadczenia poziomu stanowiska, specjalizacja(np. programista, administrator, analityk); technologii i języka programowania, lokalizacji(duże miasta vs mniejsze ośrodki) czy wielkości i profilu firmy.

Poziom wynagrodzenia to jedno, a koszt to drugie – tu w budżecie znajdą się pozycje, które nie są oczywista i nie zawsze są elementem wynagrodzenia.

W kwestii pensji warto sięgnąć po raporty płacowe dla tej branży – one najlepiej odzwierciedlają bieżące zarobki informatyka w Polsce. Przykładowe zestawienie znajdziecie TU.

Co możemy razem zrobić ?

W obliczu powyższych wyzwań, ważnym zadaniem zarządów i dyrektorów IT jest skuteczne zarządzanie wynagrodzeniami oraz zatrudnienia w dziale IT. Możemy skutecznie pomóc poprzez:

01

Weryfikacja kompetencji pracowników

Kluczowe jest regularne sprawdzanie, czy kompetencje pracowników odpowiadają rzeczywistym potrzebom firmy. Warto przeprowadzić ocenie nie tylko na podstawie CV, ale przede wszystkim na podstawie codziennych zadań i ich wyników.

02

Ocena efektywności działań IT

Warto zidentyfikować zadania realizowane przez dział IT oraz ocenić ich skuteczność. Czy wszystkie zadania są naprawdę niezbędne? Czy są realizowane w sposób efektywny? Czy niektóre z nich mogą być outsourcowane lub zautomatyzowane?

03

Analiza kosztów body leasingu lub outsourcing

Przed podjęciem decyzji o wynajmie zewnętrznych specjalistów, warto dokładnie przeanalizować koszty oraz potencjalne ryzyka związane z body leasingiem. Czy rzeczywiście jest to opłacalne rozwiązanie? Jakie są długoterminowe konsekwencje dla firmy?

04

Opracowanie spójnej polityki wynagradzania

Niezbędne jest opracowanie spójnej polityki wynagradzania, która uwzględnia różnice w formach zatrudnienia oraz poziomie kompetencji pracowników. Tylko wtedy możliwe jest utrzymanie równowagi pomiędzy kosztami a jakością pracy, co w dłuższej perspektywie przyniesie korzyść zarówno dla pracowników , jak i dla całej organizacji.

05

Weryfikacja i korekta zasobów dostosowanych do celów

Systematyczna weryfikacja potrzeb, celów i zasobów pozwala nie tylko na optymalizację kosztów IT/wynagrodzenia ale również realizowanych projektów.

Jak pracujemy?

Mówimy wprost, jakie masz możliwości. Bez owijania w bawełnę i ozdobników. Do Ciebie należy decyzja co z tym zrobisz i czy pójdziemy krok dalej.

Proponujemy:

  • 1 dniowy bezpłatny warsztat podczas, którego pogłębimy wiedzę, przeanalizujemy potrzeby i możliwości, zweryfikujemy to co jest, co działa , co można poprawić
  • Przedstawimy Ci zestaw rekomendacji – co i w jaki sposób można zmienić i jaki może być tego efekt
  • Wspólnie podejmujemy decyzję odnośnie zakresu prac
  • Przygotowujemy i kompleksowo przeprowadzamy projekt modernizacji wg ustalonego wspólnie modelu wynagrodzenia(fix, time, partial success fee)

Decyzja o współpracy należy do Ciebie. Z naszej perspektywy – ryzykujesz jedynie spowolnienie własnego biznesu.

This will close in 45 seconds